AzerbaycanGündem

“Yangınlar, Türkiye-Azerbaycan birliğine yönelik bir terör saldırısı!”

İstanbul Aydın Üniversitesi’nde görevli Prof. Dr. Kamil Veli Nerimanoğlu ve Azerbaycan İlimler Akademisi Üyesi Yasemin Karakoyunlu, 5. Kuvvet programında Mustafa Gürbüz’ün sorularını yanıtladı.

Farklı bölgelerde devam eden yangınlara karşı Türkiye’nin daha hazırlıklı olması gerektiğini savunan Prof. Nerimanoğlu, “Bu olayların arkasında ABD’nin, Ermenilerin ve hatta Rusya’nın parmağının olduğunu düşünüyorum! Ancak 2023’te yüzüncü yılını kutlamaya hazırlanan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bu gibi saldırıları önlemek adına, istihbarat ve müdahale olarak etkin olması gerekir” dedi. Bu olayların aynı zamanda bir fırsat olduğuna da dikkat çeken Nerimanoğlu, şu uyarılarda bulundu: “Her kriz aynı zamanda bir fırsattır. Ben inanıyorum ki bu saldırılardan sonra Türkiye daha da güçlenecek. Yanan bölgelerde yeniden yeşillendirme ve fidan dikim çalışmaları başlatılacak, en önemlisi bu gibi saldırılara yönelik olarak ciddi manada teknik ve bilimsel önlemler alınacaktır.”

“ÇOK DAHA TEHLİKELİ SALDIRILARA HAZIRLIKLI OLMALIYIZ!”

Akademisyen Yasemin Karakoyunlu da, bu yangınların Türkiye-Azerbaycan birliğine ve özellikle Avrasya’da, Kafkasya’da bir güç merkezi haline gelen Türkiye’ye karşı bir terör saldırısı olduğunu vurgulayarak, “Son 50 yılda giderek güçlenen Türkiye’yi iç meselelerle bölüp parçalayamayacaklarını anladıkları için bu tip saldırılarla dışarıdan zayıflatmaya çalışıyorlar” görüşünü savundu.

Türkiye’nin bu süreçte çok daha tehlikeli saldırılara karşı da hazır olması gerektiği uyarısında bulunan Karakoyunlu, “Mesela suni depremler, fırtınalar ve tsunamiler oluşturabilirler! Dünyada artık bu gibi sismik silah teknolojilerinin üretildiğini biliyoruz. Aynı zamanda etnik çatışmalar da çıkartmak isteyebilirler. Tüm bu konularda uyanık olmalıyız çünkü emperyalist güçler, Türkiye’nin bölgede güçlenmesini asla istemez ama bunlar bizi yolumuzdan alıkoymamalı. Bu orman yangınlarının Şuşa Beyannamesi ve Türkiye-Azerbaycan-Pakistan ittifakının açıklandığı Bakü Beyannamesinin hemen ardından meydana gelmesi tesadüfi değil! Bu sabotajları Biden, PKK’ya ihale etmiş olabilir ya da Türkiye’nin Afganistan’a yerleşmesini istemeyen komşu devletlerden biri de organize etmiş olabilir” diye konuştu.

 

About author

Articles

I am a web developer who is working as a freelancer. I am promoting for http://nhmag.net
Related posts
Gündem

Ortak Türk Tarihi ders kitabı artık tüm okullarda

Uluslararası Türk Akademisi’nin 5. Bilim Konseyi’nde tarihi bir karar alındı.
Read more
Gündem

HALKIN GÜCÜ HAKKIN GÜCÜ

HALKIN GÜCÜ HAKKIN GÜCÜ 2023 yılının haziran ayında TBMM ve cumhurbaşkanlığı seçimleri…
Read more
DünyaGündemGünün ManşetleriRusyaTürkiye

Gümüşhane'de mantar toplamaya giden vatandaşlar Rus İHA'sı buldu

Gümüşhane Kürtün ilçesine bağlı Tilkicek köyü ile Kazıkbeli Yaylası arasındaki dağlık…
Read more
Newsletter
Become a Trendsetter
Sign up for Davenport’s Daily Digest and get the best of Davenport, tailored for you.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: