AzerbaycanDünyaGündemGünün ManşetleriRusyaTürkiye

“Türkiye’nin çekilme kararı yerinde, Taliban’a güven olmaz!”

Azerbaycan, Vatan Uğrunda Hareket ve Birlik Partisi Genel Başkanı Xudu Xudiyev ve Gazeteci Ağası Hun Memmedli, MGTV’de Mustafa Gürbüz’ün sorularını yanıtladılar. Türkiye-Azerbaycan ilişkileri başta olmak üzere Türk askerinin Afganistan’dan çekilme kararının tartışıldığı programda tecrübeli gazeteci Memmedli, Türkiye’nin kararını yerinde bulduğunu söyledi. Taliban’ı İslami bir topluluk olarak görmediğini belirten Memmedli, “Onlara hiçbir zaman güven olmaz. Geçmişte bunu çok tecrübe ettik” dedi.

“AZERBAYCAN MÜTTEFİKLERİNİ İNCİTMEMELİ!”

Azerbaycan Hakimiyetinin, Karabağ muharebesinde kendilerine tam destek veren Ukrayna’nın düzenlediği Kırım Platformu Zirvesi’ne katılmamasını da eleştiren Ağası Hun Memmedli, “Sırf Rusya’ya şirin görünmek için dostlarımızı ve müttefiklerimizi incitmemeliyiz! Azerbaycan Hakimiyeti’nin dış politikası omurgalı olmalı” ifadelerini kullandı. Bölgede Rusya faktörüne de dikkat çeken Memmedli, “Rus’un girdiği hiçbir yerden hayır gelmez! Bu yüzden Rusya’nın Karabağ’daki askeri varlığını bir an önce sonlandırmalıyız” uyarısında bulundu.

“İSLAM ALEMİ ARTIK SİLKİNİP KENDİNE GELMELİ!”

Vatan Uğrunda Hareket ve Birlik Partisi Genel Başkanı Xudu Xudiyev ise, Afganistan’daki yeni Taliban düzeninin ABD tarafından planlanıp hayata geçirildiğine işaret etti. Taliban’ın da kendi içinde tek parçalı bir yapı olmadığını savunan Xudiyev, “Taliban güya 20 sene öncesine göre daha ılımlı bir görüntü vermek istiyor. Ancak gücü ve kontrolü tam olarak ele geçirdiklerinde gerçek yüzlerini ortaya koyacaklardır” diye konuştu. Dünya üzerinde yıkım ve felaket yaşanan coğrafyaların tamamının İslam ülkeleri olduğunu hatırlatan deneyimli siyaset adamı, İslam Alemi’nin artık silkinip kendine gelmesi gerektiğini yoksa çok daha büyük sorunların yaşanacağını vurguladı.

video
play-sharp-fill

About author

Articles

I am a web developer who is working as a freelancer. I am promoting for http://nhmag.net
Related posts
GündemGünün ManşetleriİsveçÖzel HaberTürkiye

Bu kadarına da pes doğrusu: İsveç’in iki yüzlülüğü! (Özel Haber)

Batı’nın Türkiye’ye karşı samimiyetsizliğini ezelden biliriz de İsveç bu konuda…
Read more
AzerbaycanGündemGünün Manşetleri

Azerbaycan'da yeni bir siyasi parti kuruluyor: Halka Hizmet Harekatı (HHH)

Azerbaycan’da yeni siyasi parti kuruluyor – Genelbaşkan adayı Arzu Sayadoğlu, MGTV Habere…
Read more
GündemGünün ManşetleriTürkiyeYazarlar

Neden 13 Kasım?

Dikkatli gözler için 13 Kasım sıradan bir tarih değil! Hatırlayın; bundan tam 7 yıl evvel…
Read more
Newsletter
Become a Trendsetter
Sign up for Davenport’s Daily Digest and get the best of Davenport, tailored for you.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: