SOCAR’ın başındaki Abdullayev, meğer kuzenine kıyak yapıyormuş!

AnasayfaÖzel Haber

SOCAR’ın başındaki Abdullayev, meğer kuzenine kıyak yapıyormuş!

MGTV, Rövneg Abdullayev ile Anar Alizade'nin kuzen olduklarını kanıtlayan belgelere ulaştı.

Azerbaycan, eski SOCAR çalışanının şokunu yaşıyor!
Abdullayev’in və qohumlarının böyük biznes şəbəkəsi – Dövlətdən oğurlanan MİLYONLAR
“Azerbaycan’ın en zengin iş insanı ama şeffaf değil!”

(Özel Haber) Azerbaycan Devlet Petrol ve Doğalgaz şirketi SOCAR’ın Dünya Başkanı Rövneg Abdullayev ile dünyanın pek çok ülkesinde SOCAR’ın partnerliğini yapan, ülkenin en zengin iş insanı olarak bilinen Anar Alizade’nin (Aliyev) yakın akraba olduklarının ortaya çıkması şok etkisi yarattı.

 

MGTV olarak elde ettiğimiz nüfus kayıtlarına göre, Rövneg Abdullayev’in annesi Gültaç Aliyeva ile Anar Alizade’nin babası Nusret Aliyev kardeş… Bir başka deyişle Anar Alizade, Rövneg Abdullayev’in dayısının oğlu.

MGTV youtube kanalında konuyla ilgili programa katılan Aktivist-Gazeteci Fuad Ağayev, SOCAR’ın başındaki yöneticinin (Rövneg Abdullayev) kendi öz kuzenine bu şekilde imtiyazlar tanıyarak milyonlarca dolarlık ihaleleri vermesinin Azerbaycan yasalarına göre ciddi bir suç teşkil ettiğini söyledi.

AKRABA OLMADIĞINI KANITLAMAK (!) İÇİN SAHTE BELGE DÜZENLEMİŞ

Bu durum Azerbaycan’da sıklıkla gündeme geliyor ve tartışma konusu oluyordu ama iki taraf da aralarındaki akraba ilişkisini ısrarla reddediyordu! Hatta Anar Alizade hem kişisel web sitesinden hem de dünya çapındaki insan hakları kuruluşu Global Witness’e verdiği ifadede, ne Azerbaycan yönetiminde ne de herhangi bir resmi şirkette akrabasının olmadığını iddia ediyordu! Bu konuda yayın yapanları da yalancılıkla ve iftira atmakla suçluyordu! Alizade’nin bu amaçla Azerbaycan resmi kurumlarından aldığı iki belgenin de sahte olduğu ortaya çıktı. Yaşanan bu skandaldan sonra Azerbaycan Devleti’nin nasıl tepki vereceği merak konusu oldu.

Canlı yayının diğer konuğu A3 Haber sitesi yazarı Serdar Öztürk, gerçeklerin er geç ortaya çıktığını vurgulayarak, Azerbaycan halkının milli serveti olan petrol ve doğalgaz gelirlerinin bu yollarla talan edilmesine hukukun seyirci kalmayacağını söyledi.

Aynı zamanda Türk vatandaşı olan ve “Arda Akın” ismine ait bir pasaport taşıyan Alizade, Bodrum Yalıkavak Marina’nın şu anda sahibi olarak geçen Singapur merkezli RSR Holding’in de sahibi…

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0
%d blogcu bunu beğendi: