AzerbaycanÖzel HaberTürkiye

SOCAR’ın başındaki Abdullayev, meğer kuzenine kıyak yapıyormuş!

(Özel Haber) Azerbaycan Devlet Petrol ve Doğalgaz şirketi SOCAR’ın Dünya Başkanı Rövneg Abdullayev ile dünyanın pek çok ülkesinde SOCAR’ın partnerliğini yapan, ülkenin en zengin iş insanı olarak bilinen Anar Alizade’nin (Aliyev) yakın akraba olduklarının ortaya çıkması şok etkisi yarattı.

 

MGTV olarak elde ettiğimiz nüfus kayıtlarına göre, Rövneg Abdullayev’in annesi Gültaç Aliyeva ile Anar Alizade’nin babası Nusret Aliyev kardeş… Bir başka deyişle Anar Alizade, Rövneg Abdullayev’in dayısının oğlu.

MGTV youtube kanalında konuyla ilgili programa katılan Aktivist-Gazeteci Fuad Ağayev, SOCAR’ın başındaki yöneticinin (Rövneg Abdullayev) kendi öz kuzenine bu şekilde imtiyazlar tanıyarak milyonlarca dolarlık ihaleleri vermesinin Azerbaycan yasalarına göre ciddi bir suç teşkil ettiğini söyledi.

AKRABA OLMADIĞINI KANITLAMAK (!) İÇİN SAHTE BELGE DÜZENLEMİŞ

Bu durum Azerbaycan’da sıklıkla gündeme geliyor ve tartışma konusu oluyordu ama iki taraf da aralarındaki akraba ilişkisini ısrarla reddediyordu! Hatta Anar Alizade hem kişisel web sitesinden hem de dünya çapındaki insan hakları kuruluşu Global Witness’e verdiği ifadede, ne Azerbaycan yönetiminde ne de herhangi bir kamu şirketinde akrabasının olmadığını iddia ediyordu! Bu konuda yayın yapanları da yalancılıkla ve iftira atmakla suçluyordu! Alizade’nin bu amaçla Azerbaycan resmi kurumlarından aldığı iki belgenin de sahte olduğu ortaya çıktı. Yaşanan bu skandaldan sonra Azerbaycan Devleti’nin nasıl tepki vereceği merak konusu oldu.

Çünkü Anar Alizade söz konusu sahte belgeleri Fuad Ağayev’i yargılatmak amacıyla İsviçre’de adli makamlara da sunmuş.

video
play-sharp-fill

Canlı yayının diğer konuğu A3 Haber sitesi yazarı Serdar Öztürk, gerçeklerin er geç ortaya çıktığını vurgulayarak, Azerbaycan halkının milli serveti olan petrol ve doğalgaz gelirlerinin bu yollarla talan edilmesine hukukun seyirci kalmayacağını söyledi.

Aynı zamanda Türk vatandaşı olan ve “Arda Akın” ismine ait bir pasaport taşıyan Alizade, Bodrum Yalıkavak Marina’nın şu anda sahibi olarak geçen Singapur merkezli RSR Holding’in de sahibi…

video
play-sharp-fill

About author

Articles

I am a web developer who is working as a freelancer. I am promoting for http://nhmag.net
Related posts
GündemGünün ManşetleriİsveçÖzel HaberTürkiye

Bu kadarına da pes doğrusu: İsveç’in iki yüzlülüğü! (Özel Haber)

Batı’nın Türkiye’ye karşı samimiyetsizliğini ezelden biliriz de İsveç bu konuda…
Read more
AzerbaycanGündemGünün Manşetleri

Azerbaycan'da yeni bir siyasi parti kuruluyor: Halka Hizmet Harekatı (HHH)

Azerbaycan’da yeni siyasi parti kuruluyor – Genelbaşkan adayı Arzu Sayadoğlu, MGTV Habere…
Read more
GündemGünün ManşetleriTürkiyeYazarlar

Neden 13 Kasım?

Dikkatli gözler için 13 Kasım sıradan bir tarih değil! Hatırlayın; bundan tam 7 yıl evvel…
Read more
Newsletter
Become a Trendsetter
Sign up for Davenport’s Daily Digest and get the best of Davenport, tailored for you.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: