AzerbaycanErmenistanGünün ManşetleriÖzel HaberRusyaTürkiye

Seymur Hezi: Azerbaycan Halk Cephesi Lideri Ali Kerimli’ye internet yasağı getirildi!

Azerbaycan Halk Cephesi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Seymur Hezi, MGTV’de Mustafa Gürbüz ve Serdar Öztürk’ün sorularını yanıtladı. Türkiye ile Azerbaycan’ın son dönemde her alanda yakınlaşmasının tüm dünya için tarihi bir gelişme olduğunu kaydeden Seymur Hezi, “Azerbaycan belki de 100 yıldır ilk defa Rusya’nın dışında bir ülke ile böylesine yakın bir diyalog ve işbirliğine girmiş durumda. Bu iki ülke cumhurbaşkanlarının birbirlerine ‘kardeşim’ diyecek kadar samimi olmasından daha öte bir anlam taşıyor. Türkiye ile Azerbaycan’ın münasebeti binlerce yıldır birbirine bağlı olan iki kardeş halkın arzusudur. Bu yüzden daha da kurumsal ve köklü olmalıdır. 44 günlük Dağlık Karabağ muharebesinde ve Türkiye’de meydana gelen orman yangınlarında bu başarılabildi. Türkiye’de deprem vb. afetler yaşandığında Azerbaycan’da halkın yüreği ağrıyor” dedi.

“RUSYA’YA KARŞI EN BÜYÜK DAYANAĞIMIZ TÜRKİYE”

Türkiye’nin Ortadoğu, Kafkasya ve Balkanlar’ın önemli bir ülkesi olduğunu vurgulayan Hezi, “Aynı zamanda Türk Dünyasının en büyük devleti ve bizim Rusya’ya karşı en büyük dayanağımızdır. Bu yüzden Türkiye, Azerbaycan’ın siyasetini her zaman derinden etkilemiştir. Azerbaycan da özellikle son yüzyılın en önemli sorunlarından Ermeni meselesinin çözümünde bir aktör olarak öne çıkmaya başladıktan sonra Türk halkının dikkatini daha çok çekmeye başladı” tespitinde bulundu.

Halk Cephesi Partisi olarak Türkiye’deki tüm siyasi partilerle temas halinde olduklarını aktaran Hezi, “Ancak Türkiye’deki siyasi partiler, Azerbaycan’ın iç işlerine ait meselelere dair fikirler paylaşmak istemiyorlar! Halbuki bu Azerbaycan’ın demokrasi standartlarını yükseltecek bir gelişme olacak” diye konuştu.

“MUHALEFETE HAYAT HAKKI TANINMIYOR”

Programda Azerbaycan’daki siyasi gelişmelere dair bilgiler de veren Seymur Hezi, ülkede ciddi manada demokrasi sorunu yaşandığını ve YAP (Yeni Azerbaycan Partisi) iktidarının muhalefet partilerine hayat hakkı tanımadığını savundu. Muhalefet temsilcilerinin devletin televizyonuna dahi çıkartılmadığını belirten Hezi, “Azerbaycan’da medya tamamen iktidarın kontrolünde. Mesela parti başkanımız ve liderimiz Ali Kerimli’ye 2006 yılından beri pasaport verilmiyor! Hatta evine internet bağlanmasına dahi müsaade edilmiyor!” ifadelerini kullandı.

video
play-sharp-fill

About author

Articles

I am a web developer who is working as a freelancer. I am promoting for http://nhmag.net
Related posts
GündemGünün ManşetleriİsveçÖzel HaberTürkiye

Bu kadarına da pes doğrusu: İsveç’in iki yüzlülüğü! (Özel Haber)

Batı’nın Türkiye’ye karşı samimiyetsizliğini ezelden biliriz de İsveç bu konuda…
Read more
AzerbaycanGündemGünün Manşetleri

Azerbaycan'da yeni bir siyasi parti kuruluyor: Halka Hizmet Harekatı (HHH)

Azerbaycan’da yeni siyasi parti kuruluyor – Genelbaşkan adayı Arzu Sayadoğlu, MGTV Habere…
Read more
GündemGünün ManşetleriTürkiyeYazarlar

Neden 13 Kasım?

Dikkatli gözler için 13 Kasım sıradan bir tarih değil! Hatırlayın; bundan tam 7 yıl evvel…
Read more
Newsletter
Become a Trendsetter
Sign up for Davenport’s Daily Digest and get the best of Davenport, tailored for you.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: