Rusların yeni senaryosu: Hedef Özbekistan!

AnasayfaAzerbaycan

Rusların yeni senaryosu: Hedef Özbekistan!

Kazakistan olaylarını bir ay önceden tahmin eden Siyaset Bilimci Arastun Oruçlu, şimdi de Özbekistan'ı işaret etti!

Kafkas Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Hasan Oktay ve Siyaset Bilimci Arastun Oruçlu'nun katıldığı programda, ülkede yaşanan olaylar ve siyasi nedenleri tartışılırken, Türk Dünyasının temel problemleri de masaya yatırıldı.

Ya Rusya parçalanacak ya da Turan Birliği hayal olacak!
Kırım Platformu Zirvesi’nden Rusya’ya ortak çağrı!
Rusiyanın retorikası neye göre değişti?

2022 yılının ilk krizinin patladığı Kazakistan meselesi MGTV’de ele alındı.

Türk Dünyasının parlayan yıldızlarından, yeraltı ve yerüstü zenginlikleri ile dikkat çeken Kazakistan’da doğalgaza yapılan zamları protesto eylemleri hızla bir iç isyana dönüştü ve Cumhurbaşkanı Tokayev’in, Rusya’nın öncülüğündeki Kollektif Güvenlik Antlaşması Örgütü’nü (KGAÖ) yardıma çağırmasıyla ülkenin fiili işgaline varan süreç başlamış oldu.

Kafkas Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Hasan Oktay ve Siyaset Bilimci Arastun Oruçlu’nun katıldığı programda, ülkede yaşanan olaylar ve siyasi nedenleri tartışılırken, Türk Dünyasının temel problemleri de masaya yatırıldı.

Özellikle 24 Aralık 2021 tarihli canlı yayında Rusya’nın Kazakistan üzerindeki kirli planlarına işaret eden ve öngörüleri büyük bir isabetle gerçekleşen Oruçlu, programda yeni bir uyarıda bulunarak sıradaki Türk devletinin Özbekistan olduğuna dikkat çekti.

Türk Dünyasının yaşanan gelişmelere seyirci kaldığını belirten Arastun Oruçlu, “Kazakistan’da baş veren olaylar tamamen Rusya’nın kurgusudur! Şimdi sırada Özbekistan var! Eğer Türkiye, Özbekistan’ın rızasıyla bu ülkeye en az 5 bin asker göndermezse benzeri olaylar burada da yaşanacak! Çünkü Özbekistan 35 milyonluk nüfusuyla Kazakistan’dan daha güçlü bir ülke… Rusya, burayı da işgal ederek bölgeyi kontrol altına almak istiyor” dedi.

“KAZAKİSTAN ŞU ANDA FİİLİ OLARAK İŞGAL ALTINDA!”

Programın diğer konuğu Prof. Dr. Hasan Oktay da Türk Devletleri Teşkilatı’nı eleştirerek, “Kazakistan örneğinde bariz şekilde görüldüğü üzere bu teşkilat fonksiyonel olmaktan çok uzak. TDT, daha doğmadan ölmüştür!” ifadelerini kullandı.

“Azerbaycan ve Kazakistan’ın, 30 yıl sonra Rus askerlerinin yeniden topraklarına gelmesine zemin hazırlaması, Türk Dünyası tarihine kara bir leke olarak geçmiştir” diyen Oktay, “Azerbaycan Hakimiyeti, Dağlık Karabağ’a Rusların ‘barış gücü’ adı altında girmesine müsaade ederek, Kazakistan’ın işgaline de yol açtı!” şeklinde konuştu.

Ak Parti Hükümetinin dış politikasını da yetersiz bulan Oktay, “Bu olayda da resmen çuvalladılar. Koskoca bakanlıkta Orta Asya konusunda tek bir bağımsız uzman bile yok! Böyle giderse yüz yıl daha Türk Birliği kurulması hayal olacak” eleştirisinde bulundu.

(MGTV Özel Haber Servisi)

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0
%d blogcu bunu beğendi: