AzerbaycanDünyaErmenistanGündemGünün ManşetleriRusyaTürkiye

Rahim Gaziyev: En büyük hatam, Necmettin Sadıkov’u görevden almamaktı!

Azerbaycan’da Hocalı Katliamının yaşandığı ve Şuşa’nın işgal edildiği 1992-1993 yıllarında 11 ay süreyle zorlu koşullar altında Savunma Bakanlığı yapan Rahim Gaziyev, Gazeteci Mustafa Gürbüz’ün sorularını yanıtladı. Birinci Karabağ savaşında yaşadığı hadiseleri samimiyetle anlatan tecrübeli siyaset adamı, yanlış veya eksik bilinen birçok olaya da açıklık getirdi.

Söz konusu dönemde Azerbaycan Ordusu’nun imkansızlıklar içinde olmasına rağmen tüm gücüyle vatan savunması yaptığını söyleyen Gaziyev, Ermenilerin ise Rusya’nın desteğiyle organize bir şekilde Azerbaycanlılara soykırım uyguladığını anlattı.

“SÜLEYMAN DEMİREL’İ ASLA BAĞIŞLAMAM!”

O dönemde Azerbaycan’a en büyük desteğin Türk Halkından geldiğini hatırlatan Gaziyev, “Ancak Süleyman Demirel’i asla bağışlamam! O bizi Ermenistan’a karşı yalnız bıraktı ve bir helikopteri bile esirgedi” dedi.

Programda, kendisine yöneltilen Rus ajanlığı suçlamasına da açıklık getiren Gaziyev, bu iddiaların tamamen iftira olduğunu savunarak, “Vatanseverliğimin bedelini bu şekilde ödetmek istediler. Hatta Turgut Er isimli, 1994-2000 yılları arasında Türkiye’nin Azerbaycan Büyükelçiliğinde Basın Müşavirliği görevinde bulunan gazeteci de yazdığı kitapta bana karşı atılan bu iftiraları tekrarladı. Bir gazeteci bilmediği bir konuda, tek bir kez bile karşılaşmadığı bir insan hakkında nasıl bu kadar önyargılı olabilir?” diye konuştu.

O dönemde Ebulfez Elçibey’in yanındaki bazı isimlerin kendisine yönelik karalamaları nedeniyle istifa etmek zorunda kaldığını da hatırlatan Gaziyev, “Eğer istifa etmeseydim bir ay sonra Necmettin Sadıkov’u görevden alacaktım çünkü onun bir hain olduğunu anlamıştım. Bunu yapmamakla büyük hata etmişim” diye konuştu.

“GAZİYEV’İN CEZALANDIRILMASINI RUSYA İSTEDİ!”

Programa katılan Gazeteci Serdar Alibeyli de, Rahim Gaziyev’in Azerbaycan tarihinin en dürüst politikacılarından biri olduğunu vurguladı ve bugün içine düşürüldüğü durumdan Rusya’nın sorumlu olduğunu ifade etti.

Alibeyli, Gaziyev’in görev yaptığı 11 ay süresince sadece 10 gün evinde oturduğunu, geri kalan tüm mesaisini cephede geçirdiğini belirtti.

Gaziyev’e karşı büyük haksızlıklar yapıldığını iddia eden Alibeyli, bakanlık ve uzun süre milletvekilliği yapmasına rağmen en düşük seviyede emekli maaşı bağlandığını, bu yüzden zor koşullar altında Bakü’de yaşamını sürdürdüğünü aktardı.

video
play-sharp-fill

About author

Articles

I am a web developer who is working as a freelancer. I am promoting for http://nhmag.net
Related posts
GündemGünün ManşetleriİsveçÖzel HaberTürkiye

Bu kadarına da pes doğrusu: İsveç’in iki yüzlülüğü! (Özel Haber)

Batı’nın Türkiye’ye karşı samimiyetsizliğini ezelden biliriz de İsveç bu konuda…
Read more
AzerbaycanGündemGünün Manşetleri

Azerbaycan'da yeni bir siyasi parti kuruluyor: Halka Hizmet Harekatı (HHH)

Azerbaycan’da yeni siyasi parti kuruluyor – Genelbaşkan adayı Arzu Sayadoğlu, MGTV Habere…
Read more
GündemGünün ManşetleriTürkiyeYazarlar

Neden 13 Kasım?

Dikkatli gözler için 13 Kasım sıradan bir tarih değil! Hatırlayın; bundan tam 7 yıl evvel…
Read more
Newsletter
Become a Trendsetter
Sign up for Davenport’s Daily Digest and get the best of Davenport, tailored for you.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: