AzerbaycanDünyaGündemGünün ManşetleriİranÖzel HaberTürkiye

Prof. Dr. Hasan Oktay: İran, bilinçli provokasyonlarla gerginliği tırmandırıyor!

İran Dini Lideri Ali Hamaney’in Erdebil Velayetindeki Temsilcisi Seyyid Hasan Amili, Türkiye ve Azerbaycan ile ilgili skandal ifadeler kullandı.

Daha önce İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, “Hazar Denizi’nin Hukuki Statüsüne Dair Sözleşme bu konuya açıklık getirmiştir. Hazar’a kıyıdaş devletler arasında sağlanan anlaşmaya göre kıyıdaş beş ülke dışında Hazar Denizi’nde yabancı askeri varlıkların bulunması yasaklanmıştır. Bu konu Dışişleri Bakanlığı’nda inceleniyor” diyerek rahatsızlığını dile getirmişti.

Bu kez İran Erdebil İmamı Hamaney’in temsilcisi Ayetullah Seyyid Hassan Amili, Cuma günü yapılan hutbede Azerbaycan’ı tehdit etti.

“ASLANIN KUYRUĞUYLA OYNAMA!”

Erdebil camisi imamı Seyit Hasan Amili, Türkiye-Azerbaycan-Pakistan özel kuvvetlerinin ortak tatbikatından rahatsız olarak, Azerbaycan’ı kastederek “Aslanın kuyruğu ile oynama” uyarısında bulundu.

Amili’nin hutbeyi Farsça olarak değil de özellikle Türkçe olarak okuması, Türkiye ve Azerbaycan’a karşı özel bir mesaj olarak algılandı.

Yine aynı Amili, önceki gün bir video yayınlayarak Suudi Arabistan ve Türkiye’nin İran’a karşı bir sosyal medya savaşı başlatacağını öne sürdü. Bu açıklamaların ardından İran Devrim Muhafızları’nın Azerbaycan sınır hattına yığınak yaptığına dair görüntüler servis edildi.

“İRAN, AZERBAYCAN’DA İÇ KARIŞIKLIKLAR YARATMAYA ÇALIŞACAK!”

Konuyla ilgili MGTV’de Mustafa Gürbüz’ün sorularını yanıtlayan Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Hasan Oktay, İran’ın, Karabağ zaferinden beri yaşanan gelişmelerden büyük rahatsızlık duyduğunu ve bu yüzden kademeli olarak gerginliği arttırdığını vurguladı.

İran’ın 2. Karabağ savaşında doğrudan Ermenistan’ın yanında hizalandığını hatırlatan Prof. Oktay, “İran bilinçli olarak Türkiye ve Azerbaycan’ı tahrik ediyor. Kısa bir süre önce İran’ın yeni Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Paşinyan ve hatta Neçirvan Barzani’yi kabulünde Ermenistan ve Irak bayraklarını astırırken Türkiye ve Azerbaycan Meclis Başkanlarının ziyaretlerinde bu ülke bayraklarının asılmasına müsaade etmemişti! Şimdi de bu gibi provokasyonlarla gerginliği daha da tırmandırıyor. Ben İran’ın yakın gelecekte Azerbaycan’da iç karışıklıklar yaratmaya çalışacağını tahmin ediyorum” dedi.

video
play-sharp-fill

About author

Articles

I am a web developer who is working as a freelancer. I am promoting for http://nhmag.net
Related posts
GündemGünün ManşetleriİsveçÖzel HaberTürkiye

Bu kadarına da pes doğrusu: İsveç’in iki yüzlülüğü! (Özel Haber)

Batı’nın Türkiye’ye karşı samimiyetsizliğini ezelden biliriz de İsveç bu konuda…
Read more
AzerbaycanGündemGünün Manşetleri

Azerbaycan'da yeni bir siyasi parti kuruluyor: Halka Hizmet Harekatı (HHH)

Azerbaycan’da yeni siyasi parti kuruluyor – Genelbaşkan adayı Arzu Sayadoğlu, MGTV Habere…
Read more
GündemGünün ManşetleriTürkiyeYazarlar

Neden 13 Kasım?

Dikkatli gözler için 13 Kasım sıradan bir tarih değil! Hatırlayın; bundan tam 7 yıl evvel…
Read more
Newsletter
Become a Trendsetter
Sign up for Davenport’s Daily Digest and get the best of Davenport, tailored for you.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: