Prof. Dr. Hasan Oktay: İran, bilinçli provokasyonlarla gerginliği tırmandırıyor!

Anasayfaİran

Prof. Dr. Hasan Oktay: İran, bilinçli provokasyonlarla gerginliği tırmandırıyor!

Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan arasında yapılan tatbikat İran'ı fena halde rahatsız etmiş durumda.

MGTV'de Mustafa Gürbüz'ün sorularını yanıtlayan Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Hasan Oktay, İran'ın, Karabağ zaferinden beri yaşanan gelişmelerden büyük rahatsızlık duyduğunu ve bu yüzden kademeli olarak gerginliği arttırdığını vurguladı.

Azerbaycan’la Rusya arasındaki ortak nokta nedir?
İran’dan Türkiye ve Azerbaycan’a karşı bayrak saygısızlığı!
Türk Cumhuriyetleri arasında dil birliği yeniden kuruluyor

İran Dini Lideri Ali Hamaney’in Erdebil Velayetindeki Temsilcisi Seyyid Hasan Amili, Türkiye ve Azerbaycan ile ilgili skandal ifadeler kullandı.

Daha önce İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, “Hazar Denizi’nin Hukuki Statüsüne Dair Sözleşme bu konuya açıklık getirmiştir. Hazar’a kıyıdaş devletler arasında sağlanan anlaşmaya göre kıyıdaş beş ülke dışında Hazar Denizi’nde yabancı askeri varlıkların bulunması yasaklanmıştır. Bu konu Dışişleri Bakanlığı’nda inceleniyor” diyerek rahatsızlığını dile getirmişti.

Bu kez İran Erdebil İmamı Hamaney’in temsilcisi Ayetullah Seyyid Hassan Amili, Cuma günü yapılan hutbede Azerbaycan’ı tehdit etti.

“ASLANIN KUYRUĞUYLA OYNAMA!”

Erdebil camisi imamı Seyit Hasan Amili, Türkiye-Azerbaycan-Pakistan özel kuvvetlerinin ortak tatbikatından rahatsız olarak, Azerbaycan’ı kastederek “Aslanın kuyruğu ile oynama” uyarısında bulundu.

Amili’nin hutbeyi Farsça olarak değil de özellikle Türkçe olarak okuması, Türkiye ve Azerbaycan’a karşı özel bir mesaj olarak algılandı.

Yine aynı Amili, önceki gün bir video yayınlayarak Suudi Arabistan ve Türkiye’nin İran’a karşı bir sosyal medya savaşı başlatacağını öne sürdü. Bu açıklamaların ardından İran Devrim Muhafızları’nın Azerbaycan sınır hattına yığınak yaptığına dair görüntüler servis edildi.

“İRAN, AZERBAYCAN’DA İÇ KARIŞIKLIKLAR YARATMAYA ÇALIŞACAK!”

Konuyla ilgili MGTV’de Mustafa Gürbüz’ün sorularını yanıtlayan Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Hasan Oktay, İran’ın, Karabağ zaferinden beri yaşanan gelişmelerden büyük rahatsızlık duyduğunu ve bu yüzden kademeli olarak gerginliği arttırdığını vurguladı.

İran’ın 2. Karabağ savaşında doğrudan Ermenistan’ın yanında hizalandığını hatırlatan Prof. Oktay, “İran bilinçli olarak Türkiye ve Azerbaycan’ı tahrik ediyor. Kısa bir süre önce İran’ın yeni Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Paşinyan ve hatta Neçirvan Barzani’yi kabulünde Ermenistan ve Irak bayraklarını astırırken Türkiye ve Azerbaycan Meclis Başkanlarının ziyaretlerinde bu ülke bayraklarının asılmasına müsaade etmemişti! Şimdi de bu gibi provokasyonlarla gerginliği daha da tırmandırıyor. Ben İran’ın yakın gelecekte Azerbaycan’da iç karışıklıklar yaratmaya çalışacağını tahmin ediyorum” dedi.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0
%d blogcu bunu beğendi: