DünyaGündemGünün ManşetleriRusyaTürkiye

Kırım Platformu Zirvesi’nden Rusya’ya ortak çağrı!

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de toplanan Kırım Platformu, 45 ülkenin katılımıyla gerçekleşti. Rusya’ya baskı yapacak uluslararası mekanizmaların harekete geçirilmesi amaçlanan zirveye Türkiye’yi temsilen katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yaptığı konuşmada ilhakın yasadışı olduğunu vurguladı. Uluslararası toplumu ilhaka karşı tek ses olmaya çağıran Çavuşoğlu, “Mevcut şartlar altında bu soruna yönelik kolay bir çözüm yok. Diplomasi aracılığıyla barışçıl çözüm hâlâ tek yol! Bu da etkin koordinasyonu gerektiriyor. Kırım Platformu bu noktada önemli bir başlangıcı ifade ediyor. Kırım Ukrayna’dır!” dedi.

“KIRIM, 2741 GÜNDÜR İŞGAL ALTINDA!”

Kırım’ın 2741 gündür işgal altında olduğunu hatırlatan Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy de, “Zirveye katılan ülkelerin sinerjisi, Rusya’yı masaya oturmaya zorlayacaktır” diye konuştu.

Zirve sonrası yayımlanan ortak bildiride katılımcıların, Rusya’nın Kırım’ı geçici işgalini barışçıl şekilde sona erdirmek için Uluslararası Kırım Platformunu kurma kararı aldığı belirtildi. “Rusya’nın işgalci güç olarak yarımadada uluslararası sorumluluklarını yerine getirmeye” çağrıldığı bildiride, Rusya’nın hukuksuzca gözaltına aldığı Ukrayna vatandaşlarının serbest bırakılması için gayretlerin birleştirilmesine karar verildiği vurgulandı. Rusya’ya yarımadadaki Kırım Tatar ve Ukraynalılar dahil tüm etnik grupların kültürlerine sahip çıkma ve geliştirmelerini garanti altına çağrısı yapılan bildiride, Rusya, Kırım Platformu kapsamındaki çalışmalara yapıcı şekilde katılmaya davet edildi.

RUSYA’DAN ÜSTÜ KAPALI TEHDİT!

Öte yandan Rusya yönetimi, Kırım Platformu’nun Rusya karşıtı ve son derece dostane olmayan bir etkinlik olduğunu bildirdi. Kremlin sözcüsü Peskov, “Kırım, Rusya’ya ait bir bölge! İddiaları kesinlikle kabul etmiyoruz. Rusya karşıtı olarak gördüğümüz bu etkinliğe karşı tutumumuz açık!” ifadelerini kullandı.

(MGTV Dış Haber Servisi)

About author

Articles

I am a web developer who is working as a freelancer. I am promoting for http://nhmag.net
Related posts
GündemGünün ManşetleriİsveçÖzel HaberTürkiye

Bu kadarına da pes doğrusu: İsveç’in iki yüzlülüğü! (Özel Haber)

Batı’nın Türkiye’ye karşı samimiyetsizliğini ezelden biliriz de İsveç bu konuda…
Read more
AzerbaycanGündemGünün Manşetleri

Azerbaycan'da yeni bir siyasi parti kuruluyor: Halka Hizmet Harekatı (HHH)

Azerbaycan’da yeni siyasi parti kuruluyor – Genelbaşkan adayı Arzu Sayadoğlu, MGTV Habere…
Read more
GündemGünün ManşetleriTürkiyeYazarlar

Neden 13 Kasım?

Dikkatli gözler için 13 Kasım sıradan bir tarih değil! Hatırlayın; bundan tam 7 yıl evvel…
Read more
Newsletter
Become a Trendsetter
Sign up for Davenport’s Daily Digest and get the best of Davenport, tailored for you.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: