Kırım Platformu Zirvesi’nden Rusya’ya ortak çağrı!

AnasayfaDünya

Kırım Platformu Zirvesi’nden Rusya’ya ortak çağrı!

Zirve sonrası yayınlanan ortak bildiride Rusya “işgalci güç” olarak nitelendirilip uluslararası sorumluluklarını yerine getirilmesi çağrısında bulunuldu.

Seymur Hezi: Azerbaycan Halk Cephesi Lideri Ali Kerimli’ye internet yasağı getirildi!
Rusların yeni senaryosu: Hedef Özbekistan!
Rusiyanın retorikası neye göre değişti?

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de toplanan Kırım Platformu, 45 ülkenin katılımıyla gerçekleşti. Rusya’ya baskı yapacak uluslararası mekanizmaların harekete geçirilmesi amaçlanan zirveye Türkiye’yi temsilen katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yaptığı konuşmada ilhakın yasadışı olduğunu vurguladı. Uluslararası toplumu ilhaka karşı tek ses olmaya çağıran Çavuşoğlu, “Mevcut şartlar altında bu soruna yönelik kolay bir çözüm yok. Diplomasi aracılığıyla barışçıl çözüm hâlâ tek yol! Bu da etkin koordinasyonu gerektiriyor. Kırım Platformu bu noktada önemli bir başlangıcı ifade ediyor. Kırım Ukrayna’dır!” dedi.

“KIRIM, 2741 GÜNDÜR İŞGAL ALTINDA!”

Kırım’ın 2741 gündür işgal altında olduğunu hatırlatan Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy de, “Zirveye katılan ülkelerin sinerjisi, Rusya’yı masaya oturmaya zorlayacaktır” diye konuştu.

Zirve sonrası yayımlanan ortak bildiride katılımcıların, Rusya’nın Kırım’ı geçici işgalini barışçıl şekilde sona erdirmek için Uluslararası Kırım Platformunu kurma kararı aldığı belirtildi. “Rusya’nın işgalci güç olarak yarımadada uluslararası sorumluluklarını yerine getirmeye” çağrıldığı bildiride, Rusya’nın hukuksuzca gözaltına aldığı Ukrayna vatandaşlarının serbest bırakılması için gayretlerin birleştirilmesine karar verildiği vurgulandı. Rusya’ya yarımadadaki Kırım Tatar ve Ukraynalılar dahil tüm etnik grupların kültürlerine sahip çıkma ve geliştirmelerini garanti altına çağrısı yapılan bildiride, Rusya, Kırım Platformu kapsamındaki çalışmalara yapıcı şekilde katılmaya davet edildi.

RUSYA’DAN ÜSTÜ KAPALI TEHDİT!

Öte yandan Rusya yönetimi, Kırım Platformu’nun Rusya karşıtı ve son derece dostane olmayan bir etkinlik olduğunu bildirdi. Kremlin sözcüsü Peskov, “Kırım, Rusya’ya ait bir bölge! İddiaları kesinlikle kabul etmiyoruz. Rusya karşıtı olarak gördüğümüz bu etkinliğe karşı tutumumuz açık!” ifadelerini kullandı.

(MGTV Dış Haber Servisi)

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0
%d blogcu bunu beğendi: