Özel HaberSporTürkiye

ITF Taekwondo, Türkiye’ye geri döndü!

1970’li yıllarda Türkiye’de sıklıkla çalışılan ITF (International Taekwondo Federation) stili (Vuruşlu) Taekwondo, o dönemde Güney Kore’nin ağırlık koymasıyla yerini yavaş yavaş WTF (World Taekwondo Federation) stiline bırakmıştı. Ardından Taekwondonun olimpik bir branş olmasıyla birlikte WTF tüm dünyayı domine etmiş, ITF stili ise sadece belirli ülkelerde çalışılmaya devam ediyordu.

Ancak Güney Kore ile Kuzey Kore ile arasındaki yakınlaşmaya paralel olarak ITF stili yeniden öne çıkmaya başladı. Seyir zevki bakımından çok daha keyifli ve üst düzey tekniklerin yanı sıra kıyasıya mücadeleye dayalı bir sistem olan ITF’in Türkiye’ye getirilmesi için çalışmalar başlatıldı.

“İKİ FEDERASYON ORTAK HAREKET KARARI ALDI”

Bu kapsamda İstanbul’da bir seminer düzenleyen ITF Türkiye Genel Sekreteri İsmail Gürbüz ve Grand Master İsmet Sağlam, ITF’nin yakında tüm Türkiye’de yeniden çalışılmaya başlayacağını müjdelediler. Uzun süredir çalışmalarını titizlikle sürdürdüklerini vurgulayan İsmail Gürbüz, “Taekwondo, soğuk savaş yıllarından beri anlamsız bir şekilde ikiye bölünmüştü. Neyse ki Tokyo Olimpiyatları öncesi bir araya gelen iki uluslararası federasyonun başkanı, birleşme kararı aldılar. Biz de ITF Türkiye olarak bu girişimi destekliyoruz” dedi. Gürbüz, ITF Türkiye Başkanı 9. Dan Fikret Güler öncülüğünde seminerlere devam edeceklerini söyledi.

“OLİMPİYATLARDA ALTIN ALABİLİRDİK”

Duayen Taekwondocu ve Dünya Kırış Şampiyonu İsmet Sağlam da, ITF stilinin taekwondonun ruhu olduğunu belirterek, Taekwondo Federasyonuna, “Bir an önce ITF stilinin federasyon çatısı altına alınması” çağrısında bulundu. Sağlam, “Taekwondonun hak ettiği değeri bulması için iki branşın da serbestce çalışabiliyor olması lazım. Şu anda bir ayağı eksik” diye konuştu.

Sarıyer’de düzenlenen tanıtım seminerine öğrencileriyle birlikte katılan Antrenör Sedat Barışçı ise, ITF’nin Türkiye’de yeniden çalışılacak olmasından dolayı çok mutlu olduğunu vurgulayarak, “Eğer ülkemizde ITF çalışılıyor olsaydı, olimpiyatlarda Taekwondo çok daha fazla madalya alabilir ve sıralamada üst sıralara çıkabilirdi” iddiasında bulundu.

MGTV Haber Spor Servisi

About author

Articles

I am a web developer who is working as a freelancer. I am promoting for http://nhmag.net
Related posts
GündemGünün ManşetleriİsveçÖzel HaberTürkiye

Bu kadarına da pes doğrusu: İsveç’in iki yüzlülüğü! (Özel Haber)

Batı’nın Türkiye’ye karşı samimiyetsizliğini ezelden biliriz de İsveç bu konuda…
Read more
GündemGünün ManşetleriTürkiyeYazarlar

Neden 13 Kasım?

Dikkatli gözler için 13 Kasım sıradan bir tarih değil! Hatırlayın; bundan tam 7 yıl evvel…
Read more
AzerbaycanGündemGünün ManşetleriÖzel HaberTürkiyeYazarlar

Kripto fetöcüler, Mansimov’u yeniden hedefe koydu!

Türkiye’de bazı kesimler hakkın yerini bulmasından ve adaletin tecelli etmesinden…
Read more
Newsletter
Become a Trendsetter
Sign up for Davenport’s Daily Digest and get the best of Davenport, tailored for you.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: