AzerbaycanGündemGünün ManşetleriTürkiye

İşadamı Mübariz Mansimov’dan Türk dünyası tarihine destek…

Azerbaycanlı uluslararası bilim adamı, Türkolog Prof. Firudin Celilov’un 30 yıldır üzerinde büyük bir titizlikle çalıştığı “İslamöncesi Türk Tarihi” adlı ansiklopedi en sonunda neşredildi. Azerbaycanlı hayırsever işadamı Mübariz Mansimov’un desteğiyle İstanbul’da basılan 9 ciltlik dev eserin Türk Dünyası tarihine ışık tutması ve Anadolu ile Azerbaycan’da Türk halklarının geçmişi ile ilgili muhtelif manipülasyonlara son vermesi bekleniyor.

Prof. Celilov’a böylesine kıymetli bir eseri bilim dünyasına kazandırdığı için teşekkür eden Mübariz Mansimov, Türk Dünyasının muhkemlenmesine, güçlenmesine, inkişaf etmesine ve tanıtılmasına hizmet eden bu tür kültür faaliyetlerini desteklemenin her işadamının vatan borcu olduğunu söyledi. Dinimize göre “Bir alimin mürekkebinin bin şehit kanına bedel olduğu”na dikkat çeken Mansimov, “Bu araştırma Türkiye’de, Azerbaycan’da ve tüm Türk Dünyasında çok önemli bir çalışmadır. Ben inanıyorum ki, bu eserde toplanan kıymetli bilgiler, tarih kitaplarında yer alarak evlatlarımız için mükemmel bir ders kitabına dönüşecek. Tarihini, geçmişini bilmeyenin geleceği de soru işaretleriyle doludur. Şanlı Türk tarihini ışıklandırdığınız için herbirimiz size minnettarız” diye konuştu.

Çok özel bir tasarımla, sayılı miktarda basılan devasa ansiklopedi hem Türkiye’de, hem de Azerbaycan’da bilim ve kültür dünyasına takdim edilecek. Profesör Firudin Celilov da “İslamöncesi Türk Tarihi” adlı eseri için şu bilgileri verdi: “30 yıldır Urmu nazariyesi üzerinde çalışıyordum. Bu eser tüm bu çalışmalarımın neticesidir. Urmu nazariyesi, Türklerin göçebe bir halk olarak Anadolu’ya ve Azerbaycan’a geldiklerini ileri süren görüşlerin yanlış olduğunu delillerle kanıtlıyor. Üstelik yaptığım araştırmalar neticesinde şunu eminlikle söyleyebilirim ki Türklerin bu topraklarda yerli halk olarak 12 bin yıllık bir tarihi vardır. 30 yıllık araştırmalarımın neticesinde ‘İslamöncesi Türk Tarihi’ adlı dokuz ciltlik bu ilmî eser ortaya çıktı. Bu 9 kitapta tarihi kaynaklar, tarihi coğrafya, Yakın Doğuda kurulan kadim Türk devletleri, tarihi etnografya, edebiyat ve folklorda tarih, Türk dili tarihi, Türklerin soyağacı şeceresi ve Urmu nazariyesi konuları detaylı olarak ele alınıyor.”

(Haber Merkezi)

About author

Articles

I am a web developer who is working as a freelancer. I am promoting for http://nhmag.net
Related posts
GündemGünün ManşetleriİsveçÖzel HaberTürkiye

Bu kadarına da pes doğrusu: İsveç’in iki yüzlülüğü! (Özel Haber)

Batı’nın Türkiye’ye karşı samimiyetsizliğini ezelden biliriz de İsveç bu konuda…
Read more
AzerbaycanGündemGünün Manşetleri

Azerbaycan'da yeni bir siyasi parti kuruluyor: Halka Hizmet Harekatı (HHH)

Azerbaycan’da yeni siyasi parti kuruluyor – Genelbaşkan adayı Arzu Sayadoğlu, MGTV Habere…
Read more
GündemGünün ManşetleriTürkiyeYazarlar

Neden 13 Kasım?

Dikkatli gözler için 13 Kasım sıradan bir tarih değil! Hatırlayın; bundan tam 7 yıl evvel…
Read more
Newsletter
Become a Trendsetter
Sign up for Davenport’s Daily Digest and get the best of Davenport, tailored for you.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: