AzerbaycanGündemİranTürkiye

İran’dan Türkiye ve Azerbaycan’a karşı bayrak saygısızlığı!

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop’un, İran’ın yeni Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’yi ziyareti sırasında büyük bir protokol rezaleti yaşandı. İkili görüşmede İran Bayrağı yer alırken, Türk Bayrağına yer verilmedi! Reisi, aynı şekilde Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Sahibe Gafarova’yı kabulünde de Azerbaycan bayrağına yer verdirmedi. İran tarafı bu diplomatik skandala İran kanunlarında sadece devlet başkanları düzeyinde bayrak asılmasını gerekçe göstermeye çalıştı ancak hemen aynı günlerde hem Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın hem de Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani’nin İran ziyaretlerinde arkalarında ülke bayraklarının asılı olması bu konudaki çifte standardı gözler önüne serdi! Üstelik Barzani’nin arkasına Irak Bayrağı konularak farklı bir skandala daha imza atılmış oldu!

“MUSTAFA ŞENTOP’UN İSTİFA ETMESİ GEREK!”

MGTV’de Mustafa Gürbüz’ün sorularını yanıtlayan Kafkassam Başkanı Prof. Dr. Hasan Oktay ve Aydın Üniversitesi’nde görevli Prof. Dr. Kamil Veli Nerimanoğlu, bu konuyu gündeme taşıyarak hem bu saygısızlığa göz yuman Meclis Başkanlarını hem de İran yönetimini eleştirdiler.
Özellikle Dış Politika Uzmanı Prof. Dr. Hasan Oktay, bu saygısızlığa izin vererek İran’ın Türkiye Cumhuriyeti’ni küçük düşürmesine göz yumduğu için Mustafa Şentop’un derhal istifa etmesi gerektiğini savundu. Konuşmasında Ömer Seyfettin’in ünlü “Pembe İncili Kaftan” hikayesine de atıfta bulunan Oktay, “Türkiye, binlerce yıllık devlet geleneğine sahip ciddi bir ülke. Sayın Şentop bu muameleye maruz kaldığı anda derhal orayı terk etmesi gerekirdi” dedi.

“AZERBAYCANLI YÖNETİCİLERDE DEVLET BİLİNCİ YÜKSEK DEĞİL”

Prof. Dr. Kamil Veli Nerimanoğlu da, Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Sahibe Gafarova’nın aynı şekilde Reisi ile ikili görüşmesinde ülke bayrağının olmaması hakkında, “Bu son derece ciddiyetsiz, yakışık almayan bir durum. Bir Azerbaycanlı olarak bu durumu kınıyorum. Azerbaycanlı yöneticilerde maalesef devlet bilinci yüksek değil! Yoksa bu duruma müsaade etmezlerdi” diye konuştu.
Gafarova’nun normalde tesettürlü olmadığı halde Reisi ile görüşmesinde çarşaf giymesini de eleştiren Nerimanoğlu, “İran’ı yakından tanıyan bir akademisyen olarak oradaki kuralları ve teamülleri iyi biliyorum. Sahibe Hanım, sadece bir başörtüsü takarak da görüşmeye gidebilirdi. Çarşaf, Azerbaycan’ın milli kıyafetleri arasında yok” ifadelerini kullandı.

video
play-sharp-fill

 

Related posts
GündemGünün ManşetleriTürkiyeYazarlar

Neden 13 Kasım?

Dikkatli gözler için 13 Kasım sıradan bir tarih değil! Hatırlayın; bundan tam 7 yıl evvel…
Read more
DünyaGündemGünün ManşetleriRusyaTataristanUkrayna

Araştırmacı Roza Kurban: Putin, Türk gençlerini Ukrayna'da ön cepheye sürüyor!

MGTV’de 5. Kuvvet programına katılan Araştırmacı-Yazar Roza Kurban, Ukrayna’da kayıpları…
Read more
AzerbaycanGündemGünün ManşetleriÖzel HaberTürkiyeYazarlar

Kripto fetöcüler, Mansimov’u yeniden hedefe koydu!

Türkiye’de bazı kesimler hakkın yerini bulmasından ve adaletin tecelli etmesinden…
Read more
Newsletter
Become a Trendsetter
Sign up for Davenport’s Daily Digest and get the best of Davenport, tailored for you.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: