AzerbaycanErmenistanGünün ManşetleriİranÖzel HaberPakistanRöportajRusyaTürkiye

İran, Azerbaycan’a saldırırsa intihar etmiş olur!

Güney Azerbaycan CAMAH lideri Piruz Dilençi

İran’la Azerbaycan arasında giderek tırmanan gerginliğin sebepleri, MGTV’de ele alındı. Konuyla ilgili olarak, Güney Azerbaycan Türklerini temsil eden CAMAH Hareketinin lideri Piruz Dilençi, 5.Kuvvet programında Mustafa Gürbüz’ün sorularını yanıtladı.

İran’ın şu anda adeta patlamaya hazır bomba gibi olduğunu vurgulayan Dilençi, bu ülkede yaşayan 40 milyon Türkün, gelişmeleri çok yakından izlediğini aktardı.

İran’ın Azerbaycan sınırında peş peşe yaptığı askeri tatbikatların ve İranlı yetkililerin tahrik edici açıklamalarının kuru gürültüden ibaret olduğunu savunan Piruz Dilençi, İran’ın Azerbaycan’a saldırma ihtimalini çok düşük gördüğünü belirterek, gerekçelerini şu şekilde sıraladı:

“İRAN’DA YAŞAYAN TÜRKLER BARUT FIÇISI GİBİ!”

Birincisi; bu tarz bir saldırı İran’ın intiharı olur ve kesin olarak parçalanmasına yol açar. Keşke molla rejimi öyle bir hata yapsa!.. İran’da yaşayan Türkler şu anda barut fıçısı gibi.. En ufak bir işaretle başta Tahran olmak üzere ülkeyi yangın yerine çevirirler!

İkincisi; İran’ın şu anda öyle bir askeri gücü ve teknolojisi yok! Bakmayın siz atıp tutmalarına.. Ellerindeki askeri teknoloji son derece köhne ve demode!.. Kaldı ki, bir savaşa girildiğinde İran Ordusundaki Türklerin kimin yanında hizalanacağını kimse bilemez!

Üçüncüsü; İran’ın ekonomisi ve sosyolojik durumu şu anda bir savaşı kazanmaya elverişli değil! İran’da gençlik büyük oranda uyuşturucu batağına saplanmış durumda. Uyuşturucu kullanımı inanılmaz düzeyde…

Dördüncüsü; İran’ın bu gerginlikte en büyük güvencesi Rusya idi… Ancak Rusya İran’a deyim yerindeyse sarı kartı gösterdi ve ‘Bu konuda benden taraf olmamı bekleme’ dedi. Hatta çok güvendikleri ve sürekli dirsek temasında oldukları Ermenistan bile Azerbaycan’a hava sahasını açarak İran’a sırt çevirdi! İran’ın bir diğer sınır komşusu Pakistan’la yaşadığı gerilimi de hesaba katarsak, şu anda yapayalnız kalmış durumda! Bu kadar agresif olmalarının nedeni de budur!”

video
play-sharp-fill

About author

Articles

I am a web developer who is working as a freelancer. I am promoting for http://nhmag.net
Related posts
GündemGünün ManşetleriİsveçÖzel HaberTürkiye

Bu kadarına da pes doğrusu: İsveç’in iki yüzlülüğü! (Özel Haber)

Batı’nın Türkiye’ye karşı samimiyetsizliğini ezelden biliriz de İsveç bu konuda…
Read more
AzerbaycanGündemGünün Manşetleri

Azerbaycan'da yeni bir siyasi parti kuruluyor: Halka Hizmet Harekatı (HHH)

Azerbaycan’da yeni siyasi parti kuruluyor – Genelbaşkan adayı Arzu Sayadoğlu, MGTV Habere…
Read more
GündemGünün ManşetleriTürkiyeYazarlar

Neden 13 Kasım?

Dikkatli gözler için 13 Kasım sıradan bir tarih değil! Hatırlayın; bundan tam 7 yıl evvel…
Read more
Newsletter
Become a Trendsetter
Sign up for Davenport’s Daily Digest and get the best of Davenport, tailored for you.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: