İran, Azerbaycan’a saldırırsa intihar etmiş olur!

AnasayfaAzerbaycan

İran, Azerbaycan’a saldırırsa intihar etmiş olur!

Güney Azerbaycan CAMAH Hareketi Lideri Piruz Dilençi, İran'ın parçalanmaya doğru gittiğini savunuyor.

Son dönemde giderek tırmanan İran-Azerbaycan gerginliği, MGTV'de Güney Azerbaycan Türklerinin liderlerinden Piruz Dilençi ile masaya yatırıldı. Kanada'da yaşayan Dilençi, İran'daki son durumu analiz etti.

Haber Global’in sahibi Elnur Abdullayev, Fetö Azerbaycan İmamı mı?
Lotu Guli’ye, Mansimov suikastı için tam 25 milyon dolar teklif edilmiş!
Türk Dünyası Elçibey’i unutmadı!

İran’la Azerbaycan arasında giderek tırmanan gerginliğin sebepleri, MGTV’de ele alındı. Konuyla ilgili olarak, Güney Azerbaycan Türklerini temsil eden CAMAH Hareketinin lideri Piruz Dilençi, 5.Kuvvet programında Mustafa Gürbüz’ün sorularını yanıtladı.

İran’ın şu anda adeta patlamaya hazır bomba gibi olduğunu vurgulayan Dilençi, bu ülkede yaşayan 40 milyon Türkün, gelişmeleri çok yakından izlediğini aktardı.

İran’ın Azerbaycan sınırında peş peşe yaptığı askeri tatbikatların ve İranlı yetkililerin tahrik edici açıklamalarının kuru gürültüden ibaret olduğunu savunan Piruz Dilençi, İran’ın Azerbaycan’a saldırma ihtimalini çok düşük gördüğünü belirterek, gerekçelerini şu şekilde sıraladı:

“İRAN’DA YAŞAYAN TÜRKLER BARUT FIÇISI GİBİ!”

Birincisi; bu tarz bir saldırı İran’ın intiharı olur ve kesin olarak parçalanmasına yol açar. Keşke molla rejimi öyle bir hata yapsa!.. İran’da yaşayan Türkler şu anda barut fıçısı gibi.. En ufak bir işaretle başta Tahran olmak üzere ülkeyi yangın yerine çevirirler!

İkincisi; İran’ın şu anda öyle bir askeri gücü ve teknolojisi yok! Bakmayın siz atıp tutmalarına.. Ellerindeki askeri teknoloji son derece köhne ve demode!.. Kaldı ki, bir savaşa girildiğinde İran Ordusundaki Türklerin kimin yanında hizalanacağını kimse bilemez!

Üçüncüsü; İran’ın ekonomisi ve sosyolojik durumu şu anda bir savaşı kazanmaya elverişli değil! İran’da gençlik büyük oranda uyuşturucu batağına saplanmış durumda. Uyuşturucu kullanımı inanılmaz düzeyde…

Dördüncüsü; İran’ın bu gerginlikte en büyük güvencesi Rusya idi… Ancak Rusya İran’a deyim yerindeyse sarı kartı gösterdi ve ‘Bu konuda benden taraf olmamı bekleme’ dedi. Hatta çok güvendikleri ve sürekli dirsek temasında oldukları Ermenistan bile Azerbaycan’a hava sahasını açarak İran’a sırt çevirdi! İran’ın bir diğer sınır komşusu Pakistan’la yaşadığı gerilimi de hesaba katarsak, şu anda yapayalnız kalmış durumda! Bu kadar agresif olmalarının nedeni de budur!”

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0
%d blogcu bunu beğendi: