AzerbaycanGündemGünün ManşetleriTürkiye

Eğitimde büyük zirve! Türkiye ve Azerbaycan üniversiteleri arasında işbirliği…

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, ilk yurt dışı resmi ziyaretini beraberindeki YÖK heyeti ile birlikte Azerbaycan’a gerçekleştiriyor. 29 Kasım – 05 Aralık tarihleri arasını kapsayacak ziyaretler kapsamında Azerbaycan ile yükseköğretim alanında atılması planlanan çok önemli adımların detaylarının üst düzey yetkililer ile görüşülmesi amaçlanıyor.

Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı ile görüşme

YÖK Başkanı Erol Özvar ve beraberindeki YÖK heyeti, Azerbaycan programının ilk gününde Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı’yı ziyaret ederek, iki ülke arasındaki akademik iş birlikleri konularında karşılıklı görüş alışverişinde bulundular.

Türk ve Azerbaycan şehitliklerini ziyaret

Başkan Özvar, Bakü temasları kapsamında merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in kabri ile Türk ve Azerbaycan şehitliklerini ziyaret etti. Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı’nın eşlik ettiği Özvar, ilk olarak Haydar Aliyev’in kabrine ziyarette bulunarak çelenk bıraktı. Özvar ayrıca , 20 Ocak şehitlerinin yer aldığı Bakü Şehitler Hiyabanı’nda Ebedi Ateş Anıtı’na ve Bakü Türk Şehitliği’ne çelenk bıraktı.

Azerbaycan Eğitim Bakanı Emrullayev’le görüşme

Şehitlik ziyaretlerinin ardından YÖK Başkanı Erol Özvar , Azerbaycan Cumhuriyeti Eğitim Bakanı Emin Amrullayev ile bir araya geldi.

Azerbaycan Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede Türkiye ile Azerbaycan arasındaki iş birliklerinin mevcut durumu gözden geçirilerek, yeni iş birliklerine yönelik çalışmalar ele alındı.

Bakan Emrullayev, Başkan Özvar’ı Azerbaycan’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, yaptıkları görüşmenin iki kardeş ülke arasındaki yükseköğretim alanında ilişkileri güçlendirmede önemli bir adım olduğunu söyledi.

Özvar da davet ve sıcak karşılama için Emrullayev’e teşekkür ederek  “iki kardeş ülke olarak yükseköğretim alanında atılacak yeni ve önemli adımlarla aramızdaki ilişkileri daha da köklü hale getirmek iradesini taşıdığını” belirtti.

About author

Articles

I am a web developer who is working as a freelancer. I am promoting for http://nhmag.net
Related posts
AzerbaycanErmenistanGündemGünün ManşetleriÖzel HaberRusya

Ermenistan'ın saldırısına bir tepki de işadamı Mübariz Mansimov'dan: Yurtdışı yasağım olmasaydı ben de Karabağ'da savaşırdım!

Ermenistan saldırısına ilişkin sert tepki gösteren Azerbaycan asıllı ünlü işadamı…
Read more
AzerbaycanGündemGünün ManşetleriTürkiye

İşadamı Mübariz Mansimov'dan Türk dünyası tarihine destek...

Azerbaycanlı uluslararası bilim adamı, Türkolog Prof. Firudin Celilov’un 30 yıldır…
Read more
GündemGünün ManşetleriSporTürkiye

SEVİNDİK HER BRANŞTA ŞAMPİYON!..

06-08 Ağustos 2022 tarihleri arasında Amasra/Bartın da yapılan Türkiye Jujitsu…
Read more
Newsletter
Become a Trendsetter
Sign up for Davenport’s Daily Digest and get the best of Davenport, tailored for you.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: