AzerbaycanGündemGünün Manşetleri

Azerbaycan’da yeni bir siyasi parti kuruluyor: Halka Hizmet Harekatı (HHH)

Azerbaycan’da yeni siyasi parti kuruluyor – Genelbaşkan adayı Arzu Sayadoğlu, MGTV Habere özel olarak açıkladı.

Azerbaycan’da sosyal aktivistler başlatmış oldukları Teşebbüs Grubu ila yeni parti kuracaklarını duyurdular.

Çeşitli meslek sahipleri bir araya gelerek siyasi harekat başlattıklarını belirttiler. Onlar yeni siyasi harekatı açıkladıkları bildiriye imza atmaları ile belirttiler. Farklı siyasi partilerde deneyimleri olan aktivistler, kendi harekatlarına ‘Halka Hizmet Harekatı’ (HHH) ismini verdiler.

Aktivistler, yakın gelecekte siyasi harekatı partiye çevirmeyi hedeflediklerini beyan ettiler.

“Bizler, Teşebbüs Grubu olarak ülke Anayasasının 94. ve 96. maddelerinin esas alarak teşebbüs grubu ila Azerbaycan’da yeni siyasi harekat – Halka Hizmet Harekatının yaratıldığını beyan ediyoruz. Aldığımız bu karar aktivistlerin genel tolantısı ila oylama zamanı ortaya çıktı. Ülkedeki siyasi-sosyal durumu müzakire ederek bu kararı verdik.

HHH’nin oluşturulmasında amacımız, ülkemizin ve halkımızın milli çıkarlarının sağlanması, milletimizin yaşam düzeyinin iyileştirilmesi, hukuk ve özgürlüklerin uygulanması, iktidar-muhalefet ilişkilerindeki düşmanlıkları ortadan kaldırmak, yolsuzlukla mücadele, demokratik seçimlerin geçirilmesi, yönetim organları arasında dengeli bölgünün ve işleyiş mekanizmasının oluşturulması, serbest bazar ekonomisinin sağlanışı, adaletli biznes yarışının yaratılmasıdır. 

Ayrıca, tüm alanlarda olumlu adımların atılması ve halka hizmet için yapılacak maksimum çabaların gerçekleştirilmesi de isteklerimiz sırasında. Halkın siyasi etkisini arttırmak, siyasi ortamı normalize etmek, ülkedeki iktidar-muhalefet ilişkilerinin düzeltilmesi de hedeflerimiz arasında.

Düşünüyoruz ki, Azerbaycanı bu uçurumdan kurtarmak siyasetde bulunan herkesin halka ve vetene milli ve hukuki borcu olmalı. HHH’nin oturumu zamanı tüm siyasi partilere saygıyla yaklaşılması karara bağlandı. Kesinlikle vurguluyoruz ki, hangi partiden gelerse gelsin halkın ve ülkenin aleyhinde olacak tüm olumsuz adımları yanıtsız bırakmayacağız. 

Şu belirttiğimiz etkenler, yasaların bize tanımış olduğu haklar ve toplumdan gelen siyasi sipariş bu siyasi harekatın yaratılmasını zaruri hale dönüştürmüş.

HHH’nin almış olduğu bu karar hem iktidara, hem de muhalefete bir çağrı. Hem de halkımızı düçar edildiği bu derin ve çileli sorunların azabından kurtarmak için bir atılmış adım.

Halihazırda acınacaklı durumdan ülkemizi ve halkımızı kurtarmak yalnız iktidarın değil, fikrimizce, hem de bunu çözmek isteyen çözmek istemeyen, çözüm yolları teklif eden çözüm yolları teklif etmeyen tüm kurumların borcu.

Kesinlikle vurguluyoruz ki Azerbaycan politikacılarının halk uğrunda tek vucut halinde birleşmemeleri her kesi halkın etrafında birleşmeye çağıran ve bunun merkez gücü olmak isteyen HHH’nin yaratılmasını olmazsa olmaza dönüştürmüş.

Siyasi diyalogdan kaçmak veya siyasi diyalog zamanı partiler arasında ayrımcılık yapmak kabuledilemez.

Halkımız uğruna bu çağrımıza verilecek yanıtlar sanıyoruz ki, siyasilerin halka verilmiş cevabı ve aynı meslek üzere bir sınavıdır. Bu harekat ismine uygun olarak; Halkın Hakları Etrafında Birleşmek ve Halka Destek için oluşturulmuş.

Teşebbüs Grubumuzun açıklamış olduğu bu karar yalnız HHH’nin oluşturulmasının ilanı değil, hem de halkın ve ülkenin kaderini değiştirmek için tüm siyasi kurumlara – herkese çağrıdır; Hakkın, demokrasinin ve milletin etrafında birleşmek için müracaattır”.

HHH’nin toplantısı zamanı katılımcılar bu harekatın yakın zamanda siyasi partiye dönüşmesi için Yönetim Kurumunun yaratılmasına karar vermişler. Yakın dönemlerde siyasi partinin oluşturulması için tesis kurultayı geçirilecek.

Belirtiyoruz ki artık harekatla bağlı pek çok sosyal medyada grublar, sayfalar ve profiller var veya oluşturulmuş. HHH’nin siyasi liderlerinin sayfalarında ülkedeki sosyal-siyasi sorunlara ilişkin konulardan bahsediliyor.

Açıklıyoruz ki, başkentin 8 ilinde ve ülkenin diğer şehirleri il birlikte 20’den fazla il ve şehirde örgütlenmiş durumdayız. 

Bu kararı verenler arasında gazeteciler, politikacılar, hukuçular, dindarlar ve aydınlar var. Aynı kişiler, farklı siyasi partilerde yüksek meclislerde, MYK`larda, parti il başkanlığını veya şehir başkanlığını, şehir başkan yardımcılığını yürütmüş deneyimli insalar. 

Teşebbüs Grubu’nun başkanı; Arzu Sayadoğlu – Politikacı/Gazeteci

Rovşan Aliyev – Gazi, hukukçu – Başkan yardımcısı

Tural Gadimalili – Politikacı, Başkanın Teşkilat üzere Yardımcısı

Tariyel Rasulov – Başkanın Medya üzere yardımcısı

Vüsale Celilova – öğretmen , Hüsniyye Memmedova – hukukçu , Zamina Uğurluyeva – dindar/ siyasi aktivist, Sayad Memmedov – aksakal,  Asif Hacıyev – inşaat elemanı ve çok sayıda diğerleri var.

Kamil Ceferov – Sanayi işçisi, Niyameddin Suleymanov – Siyasi activist, Mahsun Yagubov – siyasi activist, İlhama Orucova – Siyasi aktivist,

Tahir Guliyev – sanayi işçisi, Sara Abdullayeva – Siyasi aktivist, Ramil İbrahimov – Siyasi aktivist, Raşide Bagirova – Siyasi aktivist, Guliyeva Gülnara – Siyasi aktivist, Güler Murvetova – Siyasi aktivist, Revan Mustafayev – Siyasi aktivist, Lamiye Bagirova  -Siyasi aktivist, Nihad Yusif – Muhabir, sosyal aktivist, Dilara Ahad – Siyasi aktivist, Telli Hesenova – Siyasi akivist, Solmaz Aliyeva – Qazi, Siyasi aktivist, Qismet Allahverdiyev – Siyasi aktivist, Sakit Hakverdiyev – Siyasi aktivist, Ümit Umutlu – Sanayi işçisi, Şahmar İsmayılov – Siyasi activist.

Teşebbüs Grubu’nun almış olduğu bu karar basına açık. Alınmış bu karar tüm siyasi partilere gönderilecek.

Bu karar tüm STK, sosyal birliklere, siyasi kurumlara çağrı niteliğinde.

Teşebbüs Grubu’nun bu kararı kamuya açık; Halkını seven her kes, siyasi kurumlar ve örgütler bu amaçlara destek verebilir.

“Kesinlikle siyasi partimiz, 10 milyonu kucaklayan ve HALKÇI bir parti olacak.”

MGTV Haber olarak yeni siyasi harekatın lideri Arzu Sayadoğlu’ndan harekatla ilgili kritik bilgileri söylemesini istedik.

Sayadoğlu; Bu harekat Türk Milletci Harekatı olacak. Kesinlikle ağırlıklı hattımız bu olacak. Aynı zamanda, halkçı parti kurmayı ve 10 milyonu kucaklamayı hedefliyoruz. İdeolojilerimiz hem de muhafızakarlık ve sosyal demokratlık olacak. Biz dem de harekatcı-devrimcileriz.

Bu oluşumda gençler ve bayanlar ağırlık teşkil ediyor. Amacımız ismimize uygun – Halka Hizmet yapmaktır.

Türkiyemizi Azerbaycanımız kadar seviyoruz. Ankara ile ilişkilerimiz diplomaside ana hattımız.

Yeni kurulacak partimizin meclisinde ileride alacağımız ilk kararlardan biri ila Türk Devletleri Teşkilatını partimizin diplomasi hattında ana noktalarda tutacağız.

Aynı zamanda tüm dış dünya ile ilişkilere önem veriyoruz. Doğu veya Batı blokunu seçmek dünya demokrasisine ihanet etmektir. Küreselleşen dünyada her yeri tek dünya oalrak görmeli ve  tüm dünyanın sorunlarının üzerine ortak gitmeliyiz. Dünya olarak sorunlarımız çok. Önce ülkemizden başlayacağız.”

Halka Hizmet Harekatında Türkiye’mize selamlar…

Mgtvhaber.com.tr

 

About author

Articles

I am a web developer who is working as a freelancer. I am promoting for http://nhmag.net
Related posts
GündemGünün ManşetleriİsveçÖzel HaberTürkiye

Bu kadarına da pes doğrusu: İsveç’in iki yüzlülüğü! (Özel Haber)

Batı’nın Türkiye’ye karşı samimiyetsizliğini ezelden biliriz de İsveç bu konuda…
Read more
GündemGünün ManşetleriTürkiyeYazarlar

Neden 13 Kasım?

Dikkatli gözler için 13 Kasım sıradan bir tarih değil! Hatırlayın; bundan tam 7 yıl evvel…
Read more
DünyaGündemGünün ManşetleriRusyaTataristanUkrayna

Araştırmacı Roza Kurban: Putin, Türk gençlerini Ukrayna'da ön cepheye sürüyor!

MGTV’de 5. Kuvvet programına katılan Araştırmacı-Yazar Roza Kurban, Ukrayna’da kayıpları…
Read more
Newsletter
Become a Trendsetter
Sign up for Davenport’s Daily Digest and get the best of Davenport, tailored for you.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: