AzerbaycanDünyaGünün ManşetleriYazarlar

2015’i Batı Azerbaycan Yılı ilan etmek…

Rusya ve Ermenilerin Batı Azerbaycan’da (Erivan ilçesi) 100 yıldır Türklere karşı yürüttükleri etnik temizlik ve soykırım politikası 1988 yılında sona erdi. Batı Azerbaycan yerli Türklerden temizlendi ve Batı Azerbaycan’da mono-etnik bir Ermeni devleti kuruldu. Azerbaycan’ın Azerbaycan-Ermeni savaşında yenilmesi ve topraklarının yüzde 20’sinin geçici olarak işgal edilmesi Batı Azerbaycan’ı geri plana itti. 1988’den bu yana Azerbaycan’da iç siyasi iktidar ve gruplar arası rekabet mücadelesinde bile Batı Azerbaycan ile ilgili hiçbir program, politika, muhalefet, toplum, medya oluşturulmamıştır. Aynı zamanda Batı Azerbaycan faktörünün muhalefeti belirlemedeki etkili rolü ve bu rolü etkisiz hale getirmek için alternatif faaliyetler, Batı Azerbaycan sorununun tartışılmasını ve soruna ulusal çıkarlar bağlamında kavramsal yaklaşımı engellemiştir. Bazı güçler kasıtlı olarak “yabancıların ve yerlilerin” Batı Azerbaycanlılarla iç mücadelesini kışkırttı. Ve tüm bunlarla bağlantılı olarak, Batı Azerbaycan sorunundan, çözümü için mekanizma arayışından, sorunun kamuoyunda tartışılmasından “kaçındı”. Hatta bazı güçler Batı Azerbaycanlıların kurdukları örgütleri dağıtmaya, Batı Azerbaycan’a dönüşlerini boğmaya, eylemcilerini tutuklamaya, seslerini susturmaya çalışıyorlar. Batı Azerbaycan sorunu zorla bastırılıyor, Karabağ sorunu gündemde. (Ancak bu iki konu aslında aynı sorundur ve kapsamlı bir yaklaşım gerektirir. Ermeni-Karabağ ayrımı yoktur, Türk-Ermeni ayrımı vardır, savaş vardır. Bu konuyu toplumsal bilinçte ele almazsak , bu savaşı kazanamayız). Bunun bir sebebi var. İşte burada Azerbaycan’daki bazı partilerin ve politikacıların iktidar mücadelesinde siyasi seçmen olarak Batı Azerbaycanlılara ihtiyacı var ve bunların Ermenistan’a dönüşü, isimlerini kullanan aşiret, mafya güçlerinin yüzde birinin sonu anlamına gelecek.
Batı Azerbaycan sorunundan “kaçış”ın bir başka nedeni de Batı Azerbaycan sorunuyla uğraşan kurum ve kişilerin sorunun felsefesinde siyasi-stratejik bir hata yapmalarıdır.Sonuç olarak tüm toplum kendisini bundan soyutlamaktadır. Koruma için klan mücadelesi. Ne yapalım?Ermeniler, “2015 Ermeni Soykırımı”nın 100. yıldönümüne hazırlanıyor. Ermenilerin bu politikasına alternatif bir politika belirlemek için Ermenistan’dan etnik temizliğe maruz kalan Türklerin Ermenistan’a dönüş hareketinin güçlendirilmesi ve Batı Azerbaycan meselesinin gündeme getirilmesi önemlidir. Bu amaçla:

1. Hükümet, Batı Azerbaycan sorununu çözmek için siyasi-askeri-stratejik bir programa sahip olmalıdır.

Bu programda, Batı Azerbaycan’ın tarihi bir Türk toprağı olduğu gerçeği; Rus-Ermeni birliği tarafından yerli Türklerin etnik temizlik ve soykırım sonucunda Ermeni devletinin kurulması; Bu toprakların Azerbaycan ile yeniden birleştirilmesi ve Ermenistan’dan sürülen Azerilerin geri dönüşü yansıtılmalı, Batı Azerbaycan’ın Ermeni işgalinden kurtarılması ve Azerbaycan’a ilhak edilmesinin gerekliliği dünya kamuoyunda kabul edilmelidir. ANAS, bu mücadelenin bilimsel propaganda çalışmalarını yürütmelidir.

2. Batı Azerbaycan sorununa ilişkin özel bir bilgilendirme politikası geliştirilmeli ve bu politikanın uygulanması için araştırmacılar ve gazeteciler seferber edilmelidir.

3. Batı Azerbaycan sorunu uluslararası bir soruna dönüştürülmelidir. Bu amaçla ABD, Avrupa, Rusya, Japonya devlet düzeyinde. Hindistan’da ve diğer ülkelerde uluslararası bilimsel ve siyasi konferanslar yapılmalı, tüm Azerbaycanlı, Ermeni alimler, araştırmacılar, gazeteciler, diplomatlar, parlamenterler, yazarlar ve sanatçılar konferansa katılmalı ve Ermenilerin Batı Azerbaycan’ı işgal ettiği kanıtlanmalıdır.

4. Uluslararası kuruluşlarda (BM, Avrupa Konseyi, İİT, GUAM, Avrupa Parlamentosu, farklı ülkelerin parlamentoları, ABD Kongresi) Batı Azerbaycan hakkında oturumlar ve tartışmalar düzenlenmelidir.

5. Batı Azerbaycan Göçmenler Hükümeti kurulmalı, bu hükümet sorun üzerinde uluslararası görüşmeler yapmalı ve Batı Azerbaycan’a dönüş hareketine öncülük etmelidir.

6. Batı Azerbaycanlılar örgütlenmeli, bu örgütler arasında bir koordinasyon konseyi kurulmalı ve tek bir stratejik hat belirlenmelidir.

7. Batı Azerbaycan Haber Ajansı ve TV çalışmalı.

8. Aslen Batı Azerbaycan’dan gelen Ermeni vatandaşları listelenmeli ve Ermenistan’a toprak talebinde bulunmalarına izin verilmelidir.

9. Ermenistan vatandaşı olan Türkler, Ermenistan’a dönmeli, Ermenistan’da partilerini, meclis gruplarını ve medyasını kurmalı, Ermenistan iki dilli (Türk-Ermeni) iki dilli bir devlet olmalıdır.

10. Karabağ konusunda devam eden uluslararası müzakerelere Batı Azerbaycanlılar taraf olarak katılmalı ve Ermenistan’da Azerbaycanlılara Ermenistan’da olduğu gibi aynı statü tanınmalıdır.

11. Ali Merdan Topçubaşov’un 1919’da Paris Barış Konferansı’nda sunduğu MOMERANDUM, Batı Azerbaycan sorununun çözümünde yasal bir belge olarak kabul edilmelidir.

Tarihsel olarak, birçok ülke savaştan zarar görmüş topraklarını kaybetti, ancak işgal altındaki toprakları yeniden harekete geçirdi ve geri aldı. İstikrarlı, maksatlı ve sistemli hareket edersek Batı Azerbaycan’ın bir gün bütün Azerbaycan ile birleşeceğinden emin olabiliriz, esas olan orada olmasıdır. O topraklarda Türkler olsun, Türkler yaşasın.

Related posts
GündemGünün ManşetleriİsveçÖzel HaberTürkiye

Bu kadarına da pes doğrusu: İsveç’in iki yüzlülüğü! (Özel Haber)

Batı’nın Türkiye’ye karşı samimiyetsizliğini ezelden biliriz de İsveç bu konuda…
Read more
AzerbaycanGündemGünün Manşetleri

Azerbaycan'da yeni bir siyasi parti kuruluyor: Halka Hizmet Harekatı (HHH)

Azerbaycan’da yeni siyasi parti kuruluyor – Genelbaşkan adayı Arzu Sayadoğlu, MGTV Habere…
Read more
GündemGünün ManşetleriTürkiyeYazarlar

Neden 13 Kasım?

Dikkatli gözler için 13 Kasım sıradan bir tarih değil! Hatırlayın; bundan tam 7 yıl evvel…
Read more
Newsletter
Become a Trendsetter
Sign up for Davenport’s Daily Digest and get the best of Davenport, tailored for you.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: